دانلود مقاله خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان
سایت علمی و پژوهشی ایران فایل | اقدام پژوهی | گزارش تخصصی
تبلیغات
دانلود مقاله خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان
چهار شنبه 31 خرداد 1396 ساعت 9:52 | بازدید : 62 | نویسنده : ali ahamadi | ( نظرات )

  تعداد صفحات: 77     کد محصول :4249      حجم فایل:56,84 KB      نوع فایل :rar 

 


 

فایل ورد قابل ویرایش

توضیحی مختصر از متن فایل  :

۱- پیشگفتار
مسئله وجود روح از مسائل بسیار اساسی در میان باورهای دینی و همچنین از کهن ترین باورهای انسانی است که در میان بسیاری از ملل رایج بوده و هنوز هم رایج است. بسیاری از دین خویان اعتقاد دارند حیات آنها تنها محدود به جسم آنها نمیشود و هر انسانی علاوه بر وجود مادی خود وجودی فرا مادی نیز دارد که به آن روح گفته میشود. بر اساس باورهای اسلامی این روح در هنگامی که انسان خلق میشود به بدن او وارد میشود و بعد از مرگ او از بدن خارج میشود. این در حالی است که انقلاب علمی که در تاریخ بشر شکل گرفت تمام مفاهیم ماوراء طبیعی را از دنیای علم بیرون انداخت و به همین دلیل چیزی به نام روح در هیچ یک از رشته های علمی امروز به رسمیت شناخته نمیشود. از آنجا که زیر سوال رفتن روح باعث به زیر سوال رفتن بسیاری از باورهای دینی میشود و از آنجا که وجود روح باعث میشود افراد زیادی به وجود “دنیایی فراتر” (۱) از دنیای حقیقی که روبروی ما است میشود و از آنجا که مسئله وجود روح همواره از خداناباوران و خردگرایان پرسش میشود، شایسته است که پیرامون آن توضیحاتی داده شود.

وجود روح توسط بسیاری از خداناباوران و خردگرایان انکار میشود. اثبات عدم وجود پدیده ای مثل روح بسیار دشوار است. تصور کنید عده ای به موجودی نامرئی و غیر مادی به نام “گوراگورا” اعتقاد داشته باشند و ادعا کنند گوراگورا موجودی است که در هنگام عطسه کردن نزد انسانها می آید و انسانها را میبوسد. و بوسه او سبب عطسه انسانها میشود. هیچ کس نمیتواند گوراگورا را ببیند و یا او را لمس کند. حال آیا کسی میتواند اثبات کند که گوراگورا وجود ندارد؟ این باورمندان به گوراگورا ممکن است به شما بگویند هر گاه او شما را ببوسد شما عطسه کرده اید و هر گاه شما را نبوسد عطسه نخواهید کرد، و اگر شما این باور آنها را انکار کنید، آنها از شما خواهند پرسید، پس انسان برای چه عطسه میکند؟ اگر دلیلی علمی برای عطسه پیدا کنید و به آنها بگویید که عطسه کردن به این دلیل و به آن دلیل علمی است که اتفاق می افتد، ممکن است معتقدان به گوراگورا به شما بگویند “خوب ما نیز منکر این دلایل علمی نیستیم، اما گوراگورا هم همزمان با آن دلایل علمی شما را میبوسد، و اگر گوراگورا وجود نداشته باشد و شما را نبوسد شما هرگز عطسه نخواهید کرد.”

قضیه روح هم بسیار شباهت به مسئله گوراگورا دارد. روح از نظر گروهی از کسانیکه به وجود آن اعتقاد دارند دلیل اصلی و جوهر حیات است یعنی حیات وقتی آغاز میشود که روح به بدن وارد میشود و وقتی پایان میگیرد که روح از بدن خارج میشود، و از آنجا که روح پدیده ای طبیعی (Natural) نیست در حوزه بررسی علمی قرار نمیگیرد، و از نظر کسانیکه به ماوراء طبیعت (Supernatural) (فراطبیعت گرایی، سوپر ناچورالیسم چیست؟) اعتقاد ندارند چون مدارک و دلایلی برای اعتقاد به چنین موضوعی وجود ندارد، همین ماوراء طبیعی بودن روح دلیل خوبی است برای انکار وجود آن. اما اگر وجود ماوراء طبیعت را ممکن فرض کنیم، نمیتوان اثبات کرد که روح وجود ندارد، مگر اینکه در وجود و تعریف روح تناقضی با خود آن و یا با سایر اصول استوار یافت شود و از اصل محال بودن اجماع نقیضین (تناقض چیست؟) اثبات کرد که وجود روح محال است. اما این نوشتار به یافتن و بحث کردن پیرامون چنین تناقضاتی نخواهد پرداخت، این نوشتار بیشتر تحلیلی علمی، تاریخی و فلسفی است از پدیده روح و همچنین تلاشی است برای پاسخ دادن به پرسشهای رایج در این زمینه و رد دلایل رایج غلطی که معمولاً برای اثبات وجود روح از آنها استفاده میشود.

زیرا همانگونه که در مورد گوراگورا یک انسان خردگرا (خردگرایی چیست؟) میتواند به دلیل اینکه مدارک علمی معتبر یا دلایل صحیح فلسفی برای اثبات وجود آن وجود نداشته باشد و در نتیجه به دلیل اینکه ایده وجود گوراگورا از فیلتر خرد عبور نمیکند منکر وجود گوراگورا شود، در مورد روح نیز دقیقاً مسئله به همین صورت است. در این نوشتار این واقعیت را که آنچه باورمندان به وجود روح معمولاً به عنوان دلایل خود برای اعتقاد به وجود روح بیان میکنند دلایل درستی نیستند نشان خواهیم داد، و نتیجه آن خواهد بود که در خواهیم یافت دلایل معتبری برای اعتقاد به روح وجود ندارد. بنابر این وجود روح را میتوان تنها به دلیل اینکه دلایل معتبری برای اعتقاد به آن وجود ندارد انکار کرد و نشان داد که این اعتقاد برخواسته از نادانی قدما بویژه افلاطون است که وارد باورهای دینی شده است. لذا خردمندانه ترین جایگاه نسبت به قضیه روح، جایگاه انکار است، مگر اینکه دلایل معتبری برای نفی وجود آن انکار شود.

 

۲- ایده روح از کجا آمده است؟
نخستین چیزی که باعث شد انسانها به روح روی بیاورند مسئله حیات بود. انسانها همواره بدنبال این بوده اند که ببینند حیات چیست و از کجا آمده است و پاسخ این پرسش خود را در یافتن فرق انسان زنده و انسان مرده جستجو میکردند تا اینکه بتوانند حیات را توضیح دهند و درک کنند. باورهای دینی اکثراً برخواسته از تلاش انسانهای بدوی و اولیه هستند، برای توضیح دادن چیزهایی که امروز علم به توضیح آنها میپردازد. بشر اولیه همواره در تلاش برای توضیح این مسئله و پاسخ به سایر پرسشهای اساسی اش دست به خلقت موجوداتی تخیلی و غیر طبیعی زده است که ارواح یکی از آن چیزها هستند.


لین دانلود

دانلود مقاله خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان
برچسب‌ها: تحقیق در مورد باطن انسان, تحقیق در مورد تنفس, تحقیق در مورد حالات روح, تحقیق در مورد خردگرایی, تحقیق در مورد روح, تحقیق در مورد فوت, تحقیق در مورد ماوراء طبیعی, مقاله در مورد باطن انسان, مقاله در مورد تنفس, مقاله در مورد حالات روح, مقاله در مورد خردگرایی, مقاله در مورد روح, مقاله در مورد فوت, مقاله در مورد ماوراء طبیعی, تحقیق دانشجویی درباره باطن انسان, تحقیق دانشجویی درباره تنفس, تحقیق دانشجویی درباره حالات روح, تحقیق دانشجویی درباره خردگرایی, تحقیق دانشجویی درباره روح, تحقیق دانشجویی درباره فوت, تحقیق دانشجویی درباره ماوراء طبیعی, مقاله دانشجویی درباره باطن انسان, مقاله دانشجویی درباره تنفس, مقاله دانشجویی درباره حالات روح, مقاله دانشجویی درباره خردگرایی, مقاله دانشجویی درباره روح, مقاله دانشجویی درباره فوت, مقاله دانشجویی درباره ماوراء طبیعی, تحقیقات دانش آموزی در مورد باطن انسان, تحقیقات دانش آموزی در مورد تنفس, تحقیقات دانش آموزی در مورد حالات روح, تحقیقات دانش آموزی در مورد خردگرایی, تحقیقات دانش آموزی در مورد روح, تحقیقات دانش آموزی در مورد فوت, تحقیقات دانش آموزی در مورد ماوراء طبیعی, مقالات دانش آموزی در مورد باطن انسان, مقالات دانش آموزی در مورد تنفس, مقالات دانش آموزی در مورد حالات روح, مقالات دانش آموزی در مورد خردگرایی, مقالات دانش آموزی در مورد روح, مقالات دانش آموزی در مورد فوت, مقالات دانش آموزی در مورد ماوراء طبیعی, تحقیق در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان, خرید مقاله, دانلود پروژه,دانلود مقاله, دانلود مقاله خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان, دانلود مقاله در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان, دانلود مقاله فارسی, سایت مقاله, مقاله در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان تحقیق در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، مقاله در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، پروژه دانشجویی در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، تحقیق دانشجویی در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، مقاله دانشجویی در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، پروژه دانشجویی درباره خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، تحقیق درباره خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، مقاله درباره خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، تحقیقات دانش آموزی در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان، مقالات دانش آموزی در مورد خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:


تبلیغات
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
لینک دوستان
آخرین مطالب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 2013
بازدید دیروز : 2372
بازدید هفته : 2013
بازدید ماه : 54039
بازدید کل : 5877344
تعداد مطالب : 9242
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1

تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان چاپ مقاله isi  و آدرس http://irincom.loxblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 9242
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 30

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 2013
:: باردید دیروز : 2372
:: بازدید هفته : 2013
:: بازدید ماه : 54039
:: بازدید سال : 54039
:: بازدید کلی : 5877344